Vypadávání vlasů: zjistěte, co ho způsobuje a co s ním dělat

Každý z nás ztratí denně cca 100 vlasů

Mnohé z nás pravidelně rozčilují vypadávající vlasy, jež jsou neustále nejen v hřebenu, ale i na svetru nebo v umyvadle. Shrnuli jsme pro Vás, z čeho vlastně vypadávání vlasů pramení a jak ho můžete zastavit.

Každý z nás denně ztratí určitý počet vlasů. Orientačně uvádíme asi 100 vlasů, což je samozřejmě trochu obtížné kontrolovat, neboť pravděpodobně nechceme počítat každý jednotlivý vlas v kartáči.

Nepříjemné na tom je, že u dlouhých a tmavých vlasů je chomáč nápadnější a vypadá objemnější, než ve skutečnosti je. Pokud máte pocit, že Vám vypadává více vlasů, než je obvyklé, rozhodně byste to měli sledovat.

Co je příčinou vypadávání vlasů?

Naše vlasy se začínají měnit ve věku 25 let. Jsou tenčí a ztrácí na objemu. U mužů začíná genetické vypadávání vlasů často mezi 30. a 40. rokem života, u žen o něco později, kolem 50. roku života.

Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin, mezi než se řadí např.

  • výživa;
  • nedostatek vitamínů;
  • stres;
  • hormonální výkyvy;
  • léky;
  • nemoci;
  • genetika.

Často stačí jen trochu přemýšlet o tom, co se v poslední době změnilo. Někdy vypadávání vlasů vyvolá stresující stěhování, rozchod nebo těhotenství. V každém případě byste se měli zamyslet nad tím, zda ve svém jídelníčku neděláte něco jinak než dříve anebo zda-li na Vás například nepůsobí sezónní vlivy. Někteří lidé mají na podzim pravidelnou fázi vypadávání vlasů.

Pokud nemůžete najít příčinu a nezaznamenáte zlepšení ani při použití jemnějších a šetrnějších přípravků, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Za vypadávání vlasů mohou být zodpovědné také hormonální problémy nebo nedostatek železa.

Co můžete dělat proti vypadávání vlasů?

Nejprve přejděte na pečující vlasové přípravky s jemnými povrchově aktivními látkami. Protože mnoho konvenčních produktů s obsahem sulfátů a dalších složek čistí tak intenzivně, že ničí kožní bariéru pokožky hlavy a činí ji propustnou pro patogeny a další látky. Můžete si také vyrobit například masku na pokožku hlavy, která podporuje krevní oběh. Z dlouhodobého hlediska může také pomoci méně časté mytí vlasů a používání méně produktů.

Jako preventivní opatření můžete také použít náš šampon stimulující růst vlasů s česnekem a kofeinem. Stimuluje pokožku hlavy a oživuje unavené vlasové folikuly!

DIY recept na ošetření pokožky hlavy

Pokud máte podrážděnou a svědivou pokožku hlavy, můžete ji vyčistit jednoduchou noční kúrou DIY.

Před spaním si můžete do pokožky hlavy vmasírovat čistý kokosový nebo olivový olej a druhý den ráno jej vymyjte. Olej dodá Vaší pokožce vlhkost a kokosový olej má antiseptické a čistící účinky.

Pokud máte velmi suchou pokožku, můžete také smíchat několik kapek oleje z pšeničných klíčků, jojobového nebo mandlového oleje s trochou rozmačkaného avokáda, nanést, nechat působit 20-30 minut a smýt jemným šamponem.

Doporučujeme