Say no to plastic!

Dusíme se v plasty: každý rok skončí ve světových vodách 19 až 23 milionů tun plastového odpadu, což odpovídá téměř dvěma nákladním autům za minutu. Záplava mikroplasty se již dostala do Arktidy, dokonce i do mořských hlubin (v hloubce až 10 000 metrů). Je vůbec nějaké řešení?

Každý kus plastu, který byl kdy vyroben, existuje dodnes.

Od počátku masové výroby v 50. letech 20. století se výroba každoročně masivně zvyšuje. Zatímco v roce 1950 činila 1,5 milionu tun, dnes se pohybuje kolem 300 milionů tun. Je smutné, ale pravdivé, že toto číslo nadále nezměrně roste: AWI (Alfred Wegener Institute) předpokládá, že v příštích letech se záplava odpadu ještě zvýší: do roku 2045 se očekává, že se celosvětová produkce plastů opět zdvojnásobí.

Recykluje se méně než 5 % plastů

Plast je ve skutečnosti univerzální materiál, který lze snadno zlikvidovat a recyklovat. Předpokladem však je, že se vyřazené výrobky dostanou do správného kontejneru a do recyklačního systému. Bohužel méně než 5 % celosvětově vyrobených plastů je skutečně recyklováno.

Do roku 2050 skončí na skládkách 12 miliard tun plastového odpadu.

Od počátku výroby plastů se odhaduje, že jich bylo vyrobeno přibližně 8,3 miliardy tun. Z toho se 76 % stalo plastovým odpadem a téměř 80 % tohoto odpadu bylo uloženo na skládku nebo se nachází v přírodě, například v lesích, řekách, na plážích a v moři. Biologický rozklad plastové lahve trvá přibližně 500 let. To se stává problémem jak z hlediska dopadu na životní prostředí, tak z hlediska prostoru, protože skládky již v některých zemích zabírají mnoho místa.

V moři končí 10 milionů tun plastů ročně.

Zde se dozvíte, jak vlastně veškerý plastový odpad končí v moři a že se již nahromadila šílená masa (plastového) odpadu, který koluje v 5 velkých vírech v našich oceánech.

Mezi nimi se nachází i tzv. Great Pacific Garbage Patch, která je považována za největší skládku mořského odpadu na světě. Odhaduje se, že je asi 3x větší než Francie nebo 4,5x větší než Německo!

Řešení!?

Malé i velké projekty, jako je např. The Ocean Clean-up, jsou zábleskem naděje pro budoucnost našich oceánů. Důležitější by však bylo snížit obrovskou produkci - často velmi zbytečných - plastových výrobků a recyklovat větší podíl plastů. Protože i když mají plastové výrobky svůj první život za sebou, plast je stále cenným zdrojem.

Co pomáhá proti záplavě plastů?

 1. Say no to plastic
  Pokud je to možné, sáhněte po alternativách vyrobených z udržitelnějších materiálů, které lze snadno recyklovat.
 2. Get creative
  Používejte jednorázové plasty opakovaně, např. prázdné obaly mohou sloužit jako sáčky do odpadkového koše.
 3. Recycle
  Aby cenné suroviny, jako jsou plast, papír apod., dostaly druhou šanci, musí si po skončení svého prvního života najít správnou cestu. To znamená: vždy vše vyhazujte do správného odpadu!
 4. Re-use
  V různých oblastech se nyní objevuje mnoho řešení pro opakované použití. Od opakovaně použitelných menstruačních kalíšků, přes voskové ubrousky na svačiny, až po dřevěné nebo kovové holicí strojky. Mějte oči otevřené a vyhledávejte další udržitelné pomocníky!
 5. Refill
  Pro kosmetiku a čisticí prostředky již existují chytré systémy opakovaného plnění, které dlouhodobě šetří plastové obaly. Často získáte i lepší cenu při dokoupení náplně.
 6. Be part of the solution
  Podpora Clean-up a Upcycling projektů.

Doufáme, že díky našim praktickým dávkovačům s pumpičkou na mýdlo, šampon a další výrobky, také přispějeme k tomu, že se na výrobu lahví použije 100% plast z oceánů. Zásluhou praktických velikostí náplní navíc ušetříte až 15 plastových lahví a tub ročně!

Doporučujeme