Prebiotická kosmetika pro zdravou kožní bariéru

Na naší kůži bují miliony mikroorganismů, které spolu s buňkami epidermis vytvářejí složitou síť. Tvoří ji plísně, bakterie, viry a prvoci, tedy souhrn všech mikroorganismů, které osídlují naši kůži. Tato symbióza se nazývá mikrobiom.

Složení mikrobiomu je u každého z nás jiné, stejně jako mikrobiom v našich střevech. Povaha této sítě závisí na celé řadě faktorů. Hodnotu pH ovlivňují například bakterie.

Vysoký počet různých bakterií v symbióze s kožními buňkami ztěžuje kolonizace vetřelci. Mikrobiom na naší kůži je tedy důležitou součástí našeho imunitního systému! A to v konečném důsledku určuje, jak zdravá je naše kožní bariéra a jak dobře nás dokáže chránit před vlivy prostředí.

Mikrobiom se skládá různě, v závislosti na oblasti našeho těla. Stav naší pokožky výrazně ovlivňují faktory, jako jsou teplota, vlhkost a produkce kožního mazu. Proto například existují oblasti, které se vysoušejí rychleji než jiné. Zdravá kožní bariéra dokáže vlhkost lépe uchovávat.

Prebiotika vs. probiotika

Všichni známe probiotické potraviny: jogurt, kysané zelí, ocet a další, jež obsahují živé bakteriální kultury, které mají pozitivní vliv na náš střevní mikrobiom. Prospěšné bakterie osídlují naše střeva a zlepšují a posilují jejich prostředí.

Prebiotické potraviny neznáme příliš dlouho: obsahují speciální nestravitelné vlákniny, které slouží jako potrava pro probiotika. Jinými slovy, prebiotika poskytují optimální výživu již přítomné mikroflóře.

Prebiotická vláknina se nachází ve všech druzích ovoce a zeleniny. Naším oblíbeným prebiotikem je inulin. Nachází se například v čekance, chřestu, česneku, artyčoku nebo v kapustové zelenině.

Stejný princip platí i pro pokožku!

Pokud je kožní bariéra, tj. mikrobiom, narušena, prebiotické složky v kosmetice ji mohou vrátit do rovnováhy. Používají se však také preventivně, posilují a vyživují mikroflóru.

Narušená kožní bariéra je propustná a nedokáže již plnit tak důležitou ochrannou funkci. Kůže je náchylnější k vnějším vlivům, jako je sluneční záření, ale také k nežádoucím vetřelcům, protože se v ní vyskytují i škodlivé mikroorganismy, které nám způsobují nemoci.

Narušený mikrobiom však může být také příčinou onemocnění, jako jsou akné, lupénka, neurodermatitida, atopická dermatitida a další zánětlivá kožní onemocnění. Existují již studie, které zjistily, že například v případě akné a skvrn může léčba prebiotickými kosmetickými přípravky dosáhnout lepších výsledků než antibakteriální složky. Vždyť jde o přesně opačný přístup, totiž o zabíjení živých bakterií, které nám způsobují nemoci. Bohužel jsou tím zničeny i dobré bakterie, což má často opačný účinek.

Mikroflóra na kůži, bariérová funkce a náš vrozený imunitní systém se vzájemně ovlivňují, aby byla naše pokožka zdravá. Je důležité tuto křehkou rovnováhu zachovat.

Výhody prebiotické kosmetiky

Čistící prostředky na obličej, mýdla, sprchové gely a šampony se složkami, jako jsou alkohol, agresivní povrchově aktivní látky a sulfáty, mohou poškodit naši kožní bariéru a způsobit její propustnost. Abychom tomuto efektu zabránili, nepoužíváme škodlivé složky a přidáváme do našich výrobků další prebiotické látky, jako je inulin z čekanky. To dává smysl zejména u pečujících produktů, jako jsou balzámy na rty či tělová mléka. Cenný inulin však dnes přimícháváme téměř do všech výrobků, i do mýdel a sprchových gelů.

Mikroorganismy na Vaší kůži tak mají radost, neboť se tím živí.

Udělejte něco dobrého pro svou pleť a hýčkejte ji hodnotnými prebiotickými kosmetickými produkty v bio kvalitě!

Doporučujeme