Odkud pochází plastový odpad v našich oceánech?

Jaký odpad vlastně končí v moři?

Pravděpodobně jste už viděli obrázky zaneřáděných pláží. Obvykle ukazují směs všeho, co lidská domácnost dokáže vyrobit, od obalů od džusů až po PET lahve nebo slavnou igelitovou tašku - u nás ještě v 90. letech nepostradatelnou, dnes už to má ve střední Evropě těžší a v maloobchodě je stále častěji zakazována.

I když odpadky, které končí v moři, nepocházejí přímo z našich popelnic, jsme za ně zodpovědní my všichni. Tuto krizi můžeme vyřešit pouze společně, protože je jasné, že čtvrtina odpadků, které končí v moři, jsou plasty, jejichž rozklad trvá několik set nebo dokonce tisíc let.

Odkud mikroplasty pocházejí?

I když to zní, jako by si člověk mohl oddechnout, rozklad plastových lahví není sám o sobě dobrý. Větší kusy plastu se tak pouze rozkládají na menší a menší částice, až nakonec dosahují velikosti menší než 5 mm a nazývají se mikroplasty. Ryby a velryby si tyto malé částice pletou s planktonem a dostávají se do jejich organismů a následně i k lidem.

Co většina z nás neví. Velký podíl mikroplastů pochází z otěru pneumatik našich automobilů. Pneumatika automobilu váží při likvidaci přibližně o 1 až 1,5 kg méně. Podle studie z roku 2017 jsou dokonce považovány za hlavní příčinu vzniku mikroplastů a představují přibližně čtvrtinu plastového odpadu v oceánech. Jediný způsob, jak tomu zabránit, je nechat auto na místě nebo si ho vůbec nekoupit.

"Žádná brčka, prosím!"

Ne, odteď už nestačí objednat si na baru nápoj bez brčka. Brčka se stala ztělesněním zbytečného plastového odpadu a - nechápejte nás špatně - obejít se bez nich je důležité a dobré! Bohužel si také musíme uvědomit, že tvoří pouze okrajovou část plastového odpadu v oceánu.

Používání kosmetických výrobků bez mikroplastů má samozřejmě také smysl! Bohužel jen takto žádné želvy nezachráníte. Velkou část plastů v moři tvoří rybářský odpad a vyhozené rybářské sítě. Toto obrovské množství můžeme nepřímo snížit pouze tím, že okamžitě přestaneme jíst ryby. Jedině tak lze tomuto odvětví vzít vítr z plachet a snížit množství odpadu, který se dostává do moře.

Jediným způsobem, jak snížit znečišťování oceánů, je přijmout opatření na ochranu klimatu a životního prostředí:

  • přesedněte na veřejnou dopravu, kdykoli je to možné;
  • kdykoli je to možné, využijte carsharing; systémy sdílení aut jsou stále důležitější a dostupnější;
  • snažte se svůj konzumní způsob života co nejvíce omezit a vyhýbejte se pochybným produktům a přísadám;
  • spotřeba vede ke vzniku plastového odpadu, nakupujte bez obalů a plastů a vyhýbejte se zbytečným výrobkům*;
  • vyřaďte ryby a mořské plody ze svého jídelníčku;
  • vyhněte se v potravinách živočišným složkám, ale také v doplňcích do domácnosti, oblečení atd.

* mimochodem, naše tuby jsou vyrobeny z biologického plastu z cukrové třtiny, a proto jsou přirozeně recyklovatelné!

Doporučujeme