Lupy vs. suchá pokožka hlavy

Naše pokožka se neustále regeneruje a pravidelně se zbavuje šupinek. Obnovuje se přibližně každé 4 týdny. Pokud se množství odumřelých šupinek udržuje v mezích, není to nijak nápadné.

Pokud však kůže vylučuje staré buňky příliš rychle nebo pokud se shlukují s kožním tukem, jedná se o lupy. To může vést k tvorbě větších šupinek, které pak "sněží" na ramena a stávají se viditelnými.

Rozdíl mezi suchou pokožkou hlavy a lupy

Ale jaký je přesně rozdíl mezi suchou pokožkou hlavy a lupy a jak najít správný přípravek, který Vám pomůže?

Pokud jsou lupy velmi malé a jemné a lze je snadno setřít z oblečení, je to s největší pravděpodobností proto, že Vaše pokožka hlavy je náchylná k vysušování. To někdy způsobuje svědění pokožky, které může být velmi nepříjemné.

Příčiny suché pokožky hlavy

 • přehřátý vzduch;
 • klimatizace;
 • časté mytí vlasů;
 • špatná péče o vlasy;
 • příliš odmašťující šampony.

Řešení proti suchým lupům

 • přejděte na Bio šampon proti lupům;
 • poohlédněte se po jemných přípravcích pro péči o pokožku s jemnými povrchově aktivními látkami a bez sulfátů;
 • vyhněte se příliš častému mytí vlasů;
 • v akutních případech může úlevu přinést také maska na pokožku hlavy (viz DIY tipy níže);
 • Organic Gorgeous Hair Oil.

Pozor: někdy lidé instinktivně sahají po šamponech proti lupům, když mají suchou pokožku hlavy. Ty mohou pokožku dodatečně odmastit a problém ještě zhoršit!

Naopak nyní k lupům na mastné pokožce hlavy

Mastné lupy se objevují, pokud máte celkově sklon k mastné pokožce hlavy, což se někdy shoduje se zvýšenou produkcí kožního mazu na obličeji, tj. mastnou pletí.

Pokud pokožka příliš rychle odpuzuje staré buňky a ty se shlukují s kožním mazem, vznikají šupinky nebo destičky, které se zachytávají ve vlasech nebo se dostávají na ramena. Kvůli vyššímu obsahu oleje se obvykle nedají tak snadno shodit z oblečení a jsou lepivější.

Důvody mastné pokožky hlavy

 • zvýšená produkce kožního mazu;
 • puberta;
 • onemocnění, jako je neurodermatitida, lupénka nebo plísňová infekce;
 • kvasinková houba původem z kůže, která se za příznivých podmínek šíří a způsobuje ještě větší olupování kůže.

Roztok na mastné lupy

Většina šamponů proti lupům působí proti nadměrné tvorbě kožního mazu a odmašťuje pokožku hlavy. Kromě toho by měl přípravek také obsahovat antibakteriální a protiplísňové složky. Pokud máte hodně lepkavých lupů, měli byste šampon používat alespoň 3 týdny, abyste zaznamenali zlepšení.

Bio šampon proti lupům značky Hands on Veggies

Náš Bio šampon proti lupům s fenyklem a mátou neobsahuje žádné sulfáty, myje šetrně pomocí jemných cukerných povrchově aktivních látek a má vyrovnávací účinek - na suchou i mastnou pokožku hlavy:

 • přípravek vyživuje pokožku a stimuluje regeneraci;
 • prebiotické složky posilují mikrobiom vlasové pokožky a udržují ji zdravou;
 • výtažek z rozmarýnu podporuje hojení a chrání;
 • výtažek z fenyklu působí proti lupům a posiluje vlasy;
 • koloidní oves navíc zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy a zmírňuje svědění.

Mají muži skutečně lupy častěji než ženy a co je toho příčinou?

Mnoho mužů si myje vlasy při každém sprchování, což je prostě příliš často. Někteří také k mytí vlasů jednoduše používají sprchový gel, což rovněž není ideální. Obojí vysušuje pokožku hlavy.

Protože mužská pokožka má tendenci produkovat více kožního mazu než ženská, jsou také muži náchylnější k mastné pokožce hlavy, a tedy i k mastným lupům.

DIY SOS domácí kúra na pokožku hlavy

 1. Vyrovnávací kyselý oplach z jablečného octa
  Už naše babičky používaly jablečný ocet jako domácí kúru na lupy, svědivou kůži nebo rychle se mastící pokožku hlavy. Jablečný ocet a vodu smíchejte v poměru 1:2, a to přímo v lahvi nebo misce. Vlasy si umyjte šamponem a poté je opláchněte octovou směsí jako běžným kondicionérem. Vlasy si omotejte ručníkem a směs nechte působit asi 30 minut. Poté znovu opláchněte, bez použití šamponu!
 2. Olivový olej jako zklidňující maska na pokožku hlavy na noc
  Proti suché pokožce hlavy a lupům. Olivový olej navrací pokožce hlavy tuk, který z ní agresivní šampony a pečující přípravky dokáží odebrat. Stačí vmasírovat několik kapek olivového oleje do pokožky hlavy, nechat působit přes noc a druhý den vlasy umýt jemným šamponem. Ručník nebo tenká čepice ochrání polštářek na spaní před olejem.
 3. Kokosový olej na mastné lupy
  Pro mastnou pokožku hlavy s lupy slibuje kokosový olej rychlou úlevu. Hydratuje pokožku a potlačuje růst plísní a bakterií. Za tímto účelem rozpusťte mezi dlaněmi polévkovou lžíci kokosového oleje, vmasírujte jej do pokožky hlavy a nechte jej chvíli působit. Příjemný vedlejší účinek: masáž hlavy je po náročném dni uvolňující! Poté si můžete vlasy umýt jako obvykle, a to jemným šamponem.

Doporučujeme