Karcinogenní složky v produktech na rty

Proč se nám vlastně rty tak rychle vysoušejí?

Jsou to právě rty, které se v zimě obzvlášť rychle vysušují. Je to proto, že nemají žádné potní žlázy, pouze několik mazových žláz. Potřebují tak v zimě malou pomoc. Balzámů na rty jsou k dostání mraky - ale pozor na jejich složení!

Konvenční výrobky často obsahují levná plnidla, jako například parafin, ropné deriváty nebo dokonce složky podezřelé z karcinogenity.

Na toto téma již existuje několik studií a znovu a znovu lze dokázat, že velcí výrobci používají tyto pochybné složky. I mnoho známých značek spoléhá na složky na bázi minerálních olejů.

Ty přitom není vůbec snadné rozpoznat, neboť seznam složek nemusí nutně obsahovat klíčové slovo. Vyhledávání a kontrola složek jsou tak velmi obtížné. Kromě toho mnoho výrobků obsahuje i hormonálně účinné látky.

To vše platí i pro dekorativní rtěnky, kde si cestu najdou i látky jako dioxid titaničitý, apod. Podle studií není dioxid titaničitý považován za bezpečnou potravinářskou přísadu, a proto se pro péči o rty nedoporučuje.

Každý z nás ročně spolkne až 4 balzámy na rty!

Obzvláště ošemetné je to s balzámy na rty, neboť jich slízneme a spolkneme opravdu mnoho. Při pravidelném používání balzámů na rty a rtěnek to mohou být až 4 celé přípravky za jednu sezónu!

Péče o rty by nikdy neměla obsahovat následující složky

Složky na bázi minerálních olejů

 • Cera Microcristallina (mikrokrystalický vosk)
 • Ceresin
 • Minerální olej
 • Ozokerit (= pevný parafín)
 • Parafin
 • Paraffinum Liquidum
 • Vazelína
 • Petrolatum

Další

 • Hydroxycitronellal
 • Isoeugenol
 • Syntetický včelí vosk
 • Dioxid titaničitý

Složky na bázi minerálních olejů snižují přirozenou schopnost regenerace pokožky. Přestože mají vyživující účinek, při dlouhodobém používání jsou návykové. Po jejich vysazení se musí pokožka nejprve sama pracně regenerovat, aby si sama zachovala bariérovou funkci.

Ve složkách na bázi minerálních olejů a parafínu byly navíc, díky Stiftung Warentest, zjištěny stopy MOAH (Mineral Oil Aromatic Hydrocarbon) a MOSH (Mineral Oil Saturated Hydrocarbons).

Při požití se mohou hromadit v lidských tkáních a játrech a vést k poškození orgánů. I když se zdá, že vstřebávání MOSH a MOAH přes kůži je neškodné, požití se nevyhýbá ani péči o rty. A co tyto látky v našem těle způsobují, nebylo dosud objasněno. V každém případě jsou potenciálně karcinogenní. Tyto složky byly nalezeny také v syntetickém včelím vosku.

Syntetický včelí vosk je složitý reakční produkt směsi kyselin a alkoholů, který napodobuje složení přírodního včelího vosku. Skládá se především z alkylesterů, mastných kyselin a alkanů.

Isoeugenol a Hydroxycitronellal jsou silné alergeny, kterým je třeba se v péči o rty vyhnout.

Péče o rty bez alergenů od Hands on Veggies

V každém případě se při nákupu balzámu na rty vyplatí podívat se na složení.

Existuje i jiná cesta: veganská péče o rty, prebiotická a vynikající

Naší přírodní péčí na rty chceme vytvořit protějšek k rizikovým výrobkům! Což bylo již v roce 2022 oceněno cenou PETA Vegan Beauty Award za nejlepší péči na rty.

Naše balzámy na rty jsou všechny veganské a obsahují inulin, což je prebiotická složka, která vyživuje mikrobiom rtů - ano, i rty mají mikrobiom - a udržuje je tak zdravé.

Mnoho výrobků na trhu navíc není veganských, protože často obsahují včelí vosk nebo dokonce med. My raději používáme 100% rostlinné složky, jako je ricinový olej nebo kandelilový vosk. Včelám jejich med nebereme.

Doporučujeme