Kapusta aneb místní superpotravina pro pokožku i vlasy

Kapusta je ideální potravinou na zimu. Ať už jako koktejl, salát nebo svačinka. Ne každý ale ví, jak skvělá a účinná je v kosmetických přípravcích!

Kapusta je v severním Německu oblíbená jako příloha k vydatným jídlům a v současné době je o ní, jako o superpotravinu, velký zájem. Může se sklízet od září až do února a je báječná pro doplnění zásob živin v zimě.

Obsahuje vitamíny A, C a K, kyselinu listovou; vápník, draslík, hořčík, železo, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, sekundární rostlinné látky, rostlinné barvivo chlorofyl...a mnohé z nich ve větším množství než ostatní zelenina.

Přínosy pro pokožku

Kapusta je přímo kouzelnou složkou kosmetických. Dodává kůži a vlasům vitamíny a minerály a rovněž zvyšuje produkci kolagenu.

Obsahuje více antioxidantů než většina ostatních druhů zelené listové zeleniny, která působí proti stárnutí pokožky již zevnitř. Vysoký obsah vitamínu A kůži také ideálně podporuje a stimuluje růst tkání. Mnoho různých vitamínů je zodpovědných také za neuvěřitelně hydratační účinek kapusty. Přirozeně detoxikuje, čistí póry a redukuje vrásky.

Při pravidelném používání produktů s obsahem kapusty je pleť celkově zářivější a zdravější.

Vitamín A je také zázračným lékem pro krásné vlasy. Stimuluje tvorbu kožního mazu a zlepšuje jejich pružnost. Když jíte kapustu, stimulujete také průtok krve do pokožky hlavy, což urychluje růst vlasů a může dokonce omezit tvorbu lupů. Omega-3 a omega-6 také posilují vlasy a dodávají jim lesk!

Je to těžko uvěřitelné, ale kapusta je chutná nejen ve smoothie nebo v salátu, ale může být i zdravým společníkem při večerním sledování televize.

Recept - Kapustové chipsy

  • 250 gramů kapusty;
  • 3 lžíce olivového oleje;
  • ½ čajové lžičky soli.

Kapustu omyjte, očistěte a natrhejte na ne příliš malé kousky, dobře osušte. Listy naložte do misky s olivovým olejem a solí. Předehřejte troubu na 130°C. Kapustu dobře rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem. Jednotlivé listy by neměly být příliš blízko u sebe a pečou se asi 30 až 40 minut. Pokud občas na chvíli pootevřete dvířka trouby, může unikat vodní pára a chipsy budou křupavější.

Photocredit: © Image By TheWritersHQ

Doporučujeme