Hodnota pH a její role v kosmetice

Pamatujete si ještě na hodiny chemie? Termín hodnota pH jste jistě znali ze školních lavic. Je možné, že jste ale nikdy nepochopili, o co vlastně jde? Nebojte se, nejste sami. Protože tento termín představuje víc, než lze sdělit v 50 minutách.

Stručně vysvětleno, jde o to, že vodné roztoky mohou být kyselé, neutrální nebo zásadité. Jejich hodnoty se obvykle měří na stupnici od 0 do 14, přičemž hodnota pH 7 je považována za neutrální, vše pod 7 je kyselé a vše nad 7 je klasifikováno jako zásadité.

Zatím dobré. Ale co to má společného s kosmetikou?

Určitě znáte ten pocit suchých rukou, který se někdy dostaví po jejich umytí mýdlem. Většina mýdel má hodnotu pH mezi 9 a 10, jsou tedy zásaditá - což dává smysl, protože mají odstraňovat nečistoty z naší pokožky. Když se však ruce vysušují, znamená to, že se ničí přirozený kyselý plášť pokožky. A tomu je třeba se za každou cenu vyhnout!

Kyselý plášť a mikrobiom

Naše pokožka má přirozeně hodnotu pH mezi 4,5 a 5,5 - tato hodnota se liší v závislosti na části těla a na osobě. Průměrná hodnota přirozeného ochranného kožního filmu se často udává 5,5 - naše pokožka je tedy mírně kyselá, proto se také hovoří o ochranném kyselém plášti, když máme na mysli vrstvu kožního mazu, potu a zrohovatělých buněk, která nás obklopuje. Spolu se zdravými bakteriemi tvoří mikrobiom, který nás chrání před vlivy prostředí a mikroorganismy.

Jakkoli je tato ochranná fólie důmyslná, je bohužel také velmi citlivá a lze ji snadno narušit. Proto by hodnota pH kosmetických přípravků měla být co nejbližší hodnotě pH pokožky; díky tomu jsou přípravky kompatibilnější a chrání zdraví Vaší pokožky. Vzhledem k tomu, že obzvláště citlivá kůže se dostává z rovnováhy ještě rychleji, měli byste dbát na hodnotu pH, která se často označuje jako "pH skin neutral."

Pozor, to neznamená, že hodnota pH je neutrální, protože to by odpovídalo hodnotě 7 - ale že se hodnota blíží hodnotě pH kůže, tj. 5,5!

Hodnota pH výrobku není jediným faktorem, který může narušit rovnováhu našeho přirozeného kyselého pláště, ale i tak stojí za to se na ni podívat!

Hodnoty pH v produktech Hands on Veggies

Naše výrobky jsou přizpůsobeny pH té části těla, pro kterou jsou určeny. Sprchové gely a tělová mléka mají pH 5,0 až 5,5, takže jsou neutrální a dokonale udržují přirozenou ochrannou vrstvu pokožky, neporušenou a zdravou.

Speciální případ - kondicionér

U kondicionérů na vlasy se však osvědčila hodnota pH v mírně kyselém rozmezí, protože dodává vlasům lesk a činí je hladšími. Kondicionér však nenanášejte na pokožku hlavy, ale pouze do délek vlasů.

Náš tip

Už jste vyzkoušeli naše balzámy na rty? Jejich speciální složení obsahuje prebiotika, která udržují mikrobiom Vašich rtů. Poskytují tak ještě lepší ochranu před vysoušením a popraskáním rtů.

Mimochodem, Váš mikrobiom také těží z biofermentů, které přirozeně konzervují a zároveň vyživují. Jemné povrchově aktivní látky s obsahem cukru rovněž šetrně čistí pokožku a vlasy. Tento celkový koncept jsme vyvinuli právě pro Vás, aby Vaše pokožka zůstala zdravá!

Doporučujeme